Alışveriş Sepeti

Bizimle iletişime geçebilirsiniz: 0212 963 4688

150 Tl ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO

Güney Koreliler’in Gözünden Türkiye

Bu zamana kadar Kore fanı olan çoğu kişi Koreliler’in Türkler hakkında ne düşündüğünü merak etmiştir. Bu haftaki yazımızda siz okurlarımız için Koreliler’in gözünden Türkiye’den bahsedeceğiz.

Koreliler genellikle Türk insanını severler. Bunun büyük ve en önemli sebebi Güney Kore savaşında Türkiye’nin ittifakın bir parçası olarak bulunmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda Türkiye savaş için Birleşmiş Milletler’in çağrısını kabul eden ilk ülke olmuştur. Koreliler bu savaş vesilesiyle ”Kan sudan daha cesurdur.” demişler ve bu sözü Türk milletine ithaf ederek Türkiye’yi kardeş ülke olarak kabul etmişlerdir.

Koreliler’in Türklere karşı bağlılığının güçlenmesi 2002 yılına dayanmaktadır. Kore ve Türk taraftarlar 2002 Dünya Kupasında bir araya geldiklerinde Koreli halk ellerinde büyük bir Türk Bayrağı taşıyorlardı. Bu maçta Koreliler tarafından Türklerin desteklenmesi diğer ülkeler tarafından ilgi odağı olsa da Kore’de bir kaç istisna hariç normal kabul edildi.
İki ülke arasında bağlılığın güçlenmesindeki diğer bir faktör ise 2000’lerin başında sosyo-ekonomistler kültürü baz alarak ülkelerin harcama alışkanlıkları ve ailevi değerleri konusunda birbirine çok benzeyen ülkeleri bir araya getirdi. Bu ülkelerin içinde Kore ve Türkiye de vardı. Yeme alışkanlıklarının aynı olmasının yanı sıra bu iki ülkede çeşitli yemek olması, bir masa etrafında kalabalık olarak yemek yemeleri, ”Paylaşım Önemlidir” ilkesi yer edindiği için hem birbirlerine çok benzemekte hem de Koreliler Türkiye’yi kendine çok yakın hissetmektedir. Yeme alışkanlıklarından bahsetmişken Kore’de yaygın olan Türk yemeğini söylemesek olmazdı. Tahmin ettiğiniz gibi Koreliler kebap yemeyi çok sevmekte hatta ülkelerindeki çeşitli yerlerde kebap lokantalarının olmasından dolayı gayet mutlular.


Merak edilen bir başka konu ise din olsa gerek. İslam Dininin Koreliler’de yaygın olmadığı bir gerçek. Koreli Müslümanlar nüfusun sadece %1’lik kısmını oluşturuyorlar.  Bu maddeyi sadece Türkiye için konuşmak zor çünkü halkın çoğu Müslümanlardan bir haber olup basmakalıp ifadelere körü körüne inanmalarına rağmen İslam dinine olumlu yaklaşıp dini özgürce yaşamanın serbestliğine inananların sayısı her geçen gün artmakta.

Hem Türklerde hem de Korelilerde geleneksel pop şarkıları melodileri bakımından birbirine çok benzediği için Koreliler ülkelerinden uzakta Türkiye’de olsalar bile yabancılık çekmeyeceklerini belirtiyorlar.
Son olarak ise  Korelilerin kültürümüz hakkında ne düşündüklerinden bahsedip yazımı noktalayacağım. Korelilerin Türk kültüründe en çok ilgilerini çeken sembol ”hamam”. Sebebi ise ülkemizdekine çok benzer kendilerine ait ”Jim Jil Bang ” isimli hamamlara sahip olmaları. Hamamın temizlenmekten daha fazlasını gerçekleştirdiğine inanıyorlar. Hem sosyal ilişkileri geliştirdiğine hem de rahatladıklarını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin Her Yerine Kargo

300 TL üzeri ücretsiz kargo

Kolay Geri İade

14 gün içinde iade imkanı

E-Fatura Güvencesi

Her alışveriş için e-fatura

100% Güvenli Ödeme

Güvenli ödeme alt yapısı